ВИСТАВКА РЕЗИДЕНЦІЇ ВIRUCHIY 021
“Час, що не втрачено”
22.09 – 12.10.2021
ТУРИСТИЧНИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР ЗАПОРІЖЖЯ
проспект Соборний 151
Щодня: 09:00-18:00
22 вересня в Туристичному інформаційному центрі міста Запоріжжя відкриється виставка сучасного мистецтва “Час, що не втрачено» міжнародного симпозіуму сучасного мистецтва BIRUCHIY(«Бірючий») організованого Спілкою дослідників сучасного мистецтва (Запоріжжя).
Напередодні святкування 200-річчя міста Приморськ на території туристичного комплексу «Райдуга» на Азовському узбережжі протягом двох тижнів 24 митця з України, Білорусі та Іспанії працювали над проєктом під кураторством Костянтина Дорошенка (Київ). 17 вересня проєкт в будинку культури міста Приморськ було відкрито виставку, на якій містяни та запрошені на урочистості гості мали змогу побачити роботи, створені на мистецькій резиденції.
За словами куратора Костянтина Дорошенка – «Запоріжжя та область мають особливе значення в українській історії та державницькій традиції. Осердя козацької держави й ідеї, воно повсякчас озивається в нашому сьогоденні. Тут поряд знаходилися й землі Кримського ханату, на яких згодом постали Мелітополь та Приморськ, місце нашої резиденції. Тут переплетені шляхи і долі різних народів, кожен з яких формував наш, український, світ. Азовське, Чорне море та Крим – формуючі складові багатонаціонального українського менталітету в координатах світу. Саме як реальність, а не ідея або бажання, море присутнє в найдавніших наших письмових пам’ятках, народних казках, легендах, літописах. Ці землі несуть пам’ять різних народів, релігій, державних утворень, існуваня яких врешті вилилося в факт незалежної України. Міграції, війни, депортації, окупації відбувалися в цьому регіоні століттями. Проте корінні народи поверталися на рідну землю, міжкультурний діалог та пам’ять про віки сусідства і взаємодії відновлювала життя. Імперіалістичне насильство не триває вічно, а поразки та горе дають поштовх переосмислити кроки, що до них призвели. Шоби рухатися далі, вибудовувати життєздатне майбутнє. Якщо ти не опускаєш рук, час не буває втрачено».
Приморськ став новою локацією на мапі резиденцій BIRUCHIY. Тут симпозіум оновився і дев’ятьма резидентами різних поколінь, що взяли у ньому участь уперше. Серед них лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка та Призу Hasselblad Олександр Глядєлов (Київ), один з творців ініціативи Babylon’13 кінорежисер Іван Сауткін (Київ), білоруський акціоніст Олексій Кузьміч (Мінськ), молоді художники та художниці з Мелітополя, Запоріжжя, Києва.
В основу афіші проєкту лягла робота мелітопольської мисткині Аксани Власенко “Чумацький шлях”. Шлях чумаків – один із символів української історії та економіки в її розвитку, а манера, в котрій написана картина, відсилає водночас до народної вишивки і до пікселя, як унаочнення цифрової епохи, котра розгортається на наших очах. Створює алегорію самого часу, який проживається Україною.
Місто Приморськ та особлива умиротворена атмосфера туристичного комплексу “Райдуга” знайшли відображення в роботах учасників резиденції. “Обеліск”, “Піднесення”, “На згадку” та “Зірка” Влади Ралко (Київ) створені під враженням меморіальної алеї міста, де зафіксовані героїчні і трагічні моменти минулого: громадянська війна та визвольна боротьба після краху Російської імперії, перемога над нацистською Німеччиною у Другій світовій війні, Чорнобильська трагедія, жертва воїнів-афганців, звитяга наших сучасників, що протистояють російській агресії сьогодні.
Володимир Будніков (Київ), крім трьох масштабних полотен «Рельєф», виконаних у властивій йому манері експресивної абстракції та символізуючих вплив часу на природу і світ, повернувся до фігуративних прийомів в серії малюнків «Пансіонат «Радуга».
Віктор Покиданець (Миколаїв) у об'єкті та живописних роботах серії «Ping pong time» перетворив ракетку для малого тенісу на код нашої взаємодії із часом, де щось повертається з минулого, потребуючи вирішення, а щось, ніби м'ячик, ми закидаємо у майбутнє, очікуючи на його втілення.
Роботи Світлани Ратошнюк (Київ), стилізовані під примітивну вишивку з удавано дитячими образами безтурботного відпочинку на пляжі також підштовхує до розуміння, що певні питання особистого світосприйняття, досвіду, психології виникають в нашому розумі навіть в години розслаблення і так чи інакше ми маємо давати на них собі відповіді.
Олексій Кузьміч (Мінськ) надав симпозіуму відео своєї акції «Батьківщина-BDSM», присвяченій змінам до закону Республіки Білорусь “Про протидію екстремізму”. “Під виглядом боротьби з екстремізмом в моїй країні, Білорусі, відбувається пригнічення громадянських свобод, і виправдання репресій”, –говорить митець.
Анастасія Буднікова (Київ) у циклі малюнків звертається до практик повсякденності, побутових деталей життя, котрим ми не надаємо значення, не помічаючи, що автоматизм взаємодії з буденним займає більшу частину часу нашого перебування на землі.
«Першу виставку за ініціативи голови департаменту культури і туризму Запорізької міської ради Сергія Білова ми робили в туристичному інформаційному центрі ще у 2018 році з проєктом «Неошаманізм. Сила ритуалу» кураторки Наталії Філоненко (Ванкувер, Канада) і це був досі позитивний досвід як для нас, так і міської влади – коментує організатор резиденції BIRUCHIY та президент ГО «Спілка Дослідників Сучасного Мистецтва» Геннадій Козуб (Запоріжжя) – на цей і наступний рік в нас заплановано низка виставок сучасного мистецтва з виступами художників в Запоріжжі, тож ми розпочинаємо цією виставкою плідну співпрацю з департаментом культури».
Учасники проєкту:
Київ, Україна: Віра Бланш, Анастасія Буднікова, Володимир Будніков, Олександр Глядєлов, Ілля Ісупов, Олексій Зінченко, Жанна Кадирова, Влада Ралко, Світлана Ратошнюк, Олексій Сай, Іван Сауткін, Поліна Щербина
Харків, Україна: Артем Волокітін, Тетяна Маліновська
Запоріжжя, Україна: Володимир Гуліч, Віталій Красносельський, Настя Лойко
Мелітополь, Україна: Аксана Власенко
Миколаїв, Україна: Віктор Покиданець
Львів, Україна: Юрій Коваль
Барселона, Іспанія: Хавв’єр Ескала, Ніна Мурашкіна
Мінськ, Республіка Білорусь: Олексій Кузьміч, Олексій Луньов
Куратор: Костянтин Дорошенко
ДЕТАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ТА ВІДВІДУВАННЯ ЗАХОДУ:
Туристичний інформаційний центр Запоріжжя
проспект Соборний 151
Email: mycitytic@gmail.com
Тел.: +38 (050) 424 20 54
Режим роботи: з 9:00 до 18:00FB @zaporizhzhiacity IG @zaporizhzhia