DENKEND AAN OEKRAÏNE / THINKING ABOUT UKRAINE
/ З ДУМКОЮ ПРО УКРАЇНУ
1 - 17 вересня, 2023
основна експозиція: Rubinsteinlaan 37, 5654 PC Eindhoven, Netherlands
відео: кінозал Van Abbemusem, Stratumsedijk 2, 5611 ND Eindhoven, Netherlands
1го вересня в місті Ейндховен у Нідерландах відбулося офіційне відкриття виставки THINKING ABOUT UKRAINE, присвяченої мистецьким практикам в Україні під час війни. Для більшості жителів Нідерландів реальність війни в Європі стала глибоким шоком. Однак, як і у випадку з багатьма потрясіннями, емоційний ефект зазвичай спадає, розчиняючись у монотонному гулі новин. У цій ситуації мистецтво здатне слугувати потужним і промовистим нагадуванням про реальність війни, виділяючись на тлі звичного інформаційного потоку.
Виставка, що є добіркою робіт учасників та учасниць резиденції BIRUCHIY 2022, вже рік подорожує Європою. Минулого вересня експозиція відкрилася у Варшаві, далі під кураторством Наталії Маценко та Юрія Єфанова була показана також в Обергаузені та Дюссельдорфі (Німеччина), а тепер прибула до Нідерландів. Резиденція BIRUCHIY, якою керують Геннадій Козуб та Олена Сперанська, з 2006 року щоосені відбувалася у Запорізькій області на узбережжі Азовського моря за участі митців з усієї України та з-за кордону. З минулого року півострів Бірючий знаходиться під окупацією, та це не завадило спільноті триматися разом і продовжувати співпрацю у нових форматах. Влітку 2022 року резиденція відбулася у Закарпатській області й об’єднала митців у спільному творчому процесі наперекір війні. Поряд із роботами з резиденції 2022 року, є на виставці й такі, що були створені до повномасштабного вторгнення та дивом уціліли під час окупації Бучі, де знаходився склад резиденції.
В Ейндховені THINKING ABOUT UKRAINE приймає та співкурує художниця Гріт Меншерт у своєму домі та студії за підтримки місцевих мешканців та української громади міста. Гріт співпрацює з українцями з 2012 року: тоді вона вперше приїхала до Харкова, де й познайомилася з кураторкою Наталією Маценко. Друга частина виставки, що складається з відеоробіт, представлена в Van Abbemuseum — одному з ключових музеїв сучасного мистецтва в Нідерландах.
Офіційне відкриття відбувалося за участі кураторів Гріт Меншерт, Наталії Маценко, Юрія Єфанова та засновника BIRUCHIY Геннадія Козуба. Були також присутні художник Юрій Коваль, радниця мера Ейндховена з питань культури Саскія Ламмерс і керівник колекцій Van Abbemusem Стівен тен Тіє.
Роботи в експозиції в різні способи розповідають про досвід проживання війни, виживання в окупації, про спротив, єднання і взаємодопогу. Значна кількість митців безпосередньо документувала насильство та вплив війни у фотографіях, відео чи графічних щоденниках. Інші свідомо протидіють російській культурній пропаганді, висміюючи її іконографію та викриваючи цинічну систему, що стоїть за нею. Окрім фіксації болю і втрат, у роботах залишається місце для поезії, меланхолії та рятівного чорного гумору.
Протягом виставки відбуваються регулярні екскурсії — англійською, нідерландською та українською мовами. Під час них команда не лише розповідає про представлені роботи, а й розкриває приховані за ними історії, разом із цим наближаючи глядачів до реалій війни в Україні. Також запланована серія неформальних дискусій, присвячена конкретним творам і пов’язаному з ними контексту.
В рамках виставки триває збір коштів для підрозділу однієї з учасниць резиденції, молодої художниці, яка нині мусить воювати замість того щоб малювати, добровільно ставши до лав ЗСУ від самого початку вторгнення.
Учасники і учасниці резиденції BIRUCHIY 2022:
Ґабріеле Аббруццезе, Єгор Анцигін, Юлія Бєляєва, Вєра Бланш, Володимир Будніков, Артем Волокітін, Данило Галкін, Олександр Глядєлов, Володимир Гуліч, Юлія Данилевська, Ганна Єресько, Олена Зашко, Олексій Золотар, Ілля Ісупов, Жанна Кадирова, Павло Керестей, Віталій Кохан, Нікіта Кравцов, Настя Лойко, Тетяна Малиновська, Олекса Манн, Микола Маценко, Павла Нікітіна, Марія Пасічник, Віктор Покиданець, Марія Прошковська, Олег Путрашик, Влада Ралко, Світлана Ратошнюк, Денис Рубан, Олексій Сай, Андрій Стегура, Марсель Онисько, Сергій Святченко, Поліна Щербина, Аліна Якубенко.
Виставка відбувається за адресою:
Rubinsteinlaan 37, 5654 PC Eindhoven
Графік роботи:
Середа—П’ятниця: 16:00–21:00
Cуббота, Неділя: 13:00–18:00
Фільми можна подивитися в кінозалі Van Abbemusem за адресою:
Stratumsedijk 2, 5611 ND Eindhoven
Графік роботи:
Вівторок-Неділя: 11:00–17:00
Виставка триватиме до 17го вересня
автори фото: Theo Visser, Sas Schilten, Наталія Маценко